«Шведський уряд хотів відкрити азартний ринок, але водночас повернути собі контроль над ним» – партнер у Nordic Gambling Аріо Мансурі

«Шведський уряд хотів відкрити азартний ринок, але водночас повернути собі контроль над ним» – партнер у Nordic Gambling Аріо Мансурі

Як перевіряють відповідність державним стандартам із відповідальної гри у Швеції? З якими складнощами стикаються оператори під час ліцензування азартного бізнесу? На ці та інші актуальні запитання в інтерв’ю для Kyiv iGaming Affiliate Conference відповів партнер у Nordic Gambling Аріо Мансурі.

Аріо – шведський юрист із п’ятирічним досвідом роботи. Спеціалізується на правовому супроводі азартного бізнесу, протидії відмиванню грошей, а також перевірці операторів на дотримання держстандартів із рекламного просування і Responsible Gambling.

Інтерв’юер: Kyiv iGaming Affiliate Conference (KiAC)

Респондент: Аріо Мансурі (А. М.)

KiAC: Як ви починали юридичну практику та в який момент вирішили обрати гральне право як основну спеціалізацію?

А. М.: Я отримав ступінь магістра права в Стокгольмському університеті у 2014 році, відтоді вів приватну практику та надавав послуги штатного юриста, займаючись правовими питаннями та перевіркою на відповідність державним стандартам.

Коли були вперше опубліковані Державні відкриті звіти в березні 2017-го, почав стежити за політичними дискусіями та змінами регулювання у Швеції. Я хотів бути одним із перших у Швеції, хто працював би з новим законом про азартні ігри, і тому з радістю приєднався до юридичної компанії Nordic Gambling 18 місяців тому.

KiAC: У чому полягає специфіка вашої юридичної фірми? Розкажіть про свою роботу в Nordic Gambling.

А. М.: Nordic Gambling – єдина юридична фірма, що спеціалізується на гральному праві та суміжних питаннях на шведському та данському ринках. У нас є офіси в Стокгольмі та Копенгагені.

В основному я працюю з заявками на отримання ліцензії у Швеції та займаюся питаннями відповідності державним нормам.

KiAC: Займаючись перевіркою операторів на відповідність держстандартам із відповідальної гри, на що ви насамперед звертаєте увагу?

А. М.: Передусім я беру до уваги всі положення про вимоги, які внесені до Закону про азартні ігри (2018:1138), Постанови про азартні ігри (2018:1475), Правил і керівництва з відповідальної гри (LIFS 2018:2), а також Правил і керівництва з грального та букмекерського онлайн-бізнесу (LIFS 2018:5).

Наприклад, я перевіряю наявність логотипів відповідальної гри (зокрема лого самодіагностики, самообмеження за розмірами депозитів і самовиключення з гри) на сайтах. Перевіряю, де саме на сайті розміщуються логотипи відповідальної гри, і пересвідчуюся, що користувачеві легко знайти розділ про відповідальну гру на сайті.

Також під час перевірки стандартів відповідальної гри оператора важливу роль відіграє перелік дій, які власник ліцензії повинен виконати та задокументувати.

KiAC: А під час перевірки на відповідність стандартам реклами?

А. М.: Я зазвичай перевіряю, чи подана інформація в рекламному оголошенні зрозумілою та простою мовою, чи викладені основні умови і/або доступні за одним кліком мишки. Дивлюся, чи розміщені на сайті посилання на організацію, що допомагає під час гральної залежності, і логотип 18+. Оскільки реклама завжди повинна бути стриманою, я також перевіряю формулювання та дизайн рекламного оголошення крізь призму законів і правил, встановлених Управлінням із захисту прав споживачів.

KiAC: З якими труднощами найчастіше стикаєтесь, коли допомагаєте операторам отримати ліцензію?

А. М.: Головна складність – величезна кількість юридичних документів, необхідних для видання ліцензії, і купа часу, яка йде на їхнє отримання.

Зазначу, що шведський гральний регулятор скептично налаштований щодо операторів із ліцензією Кюрасао, і це гальмує процес. Також, на жаль, регулятор проводить додаткові перевірки, якщо ліцензія поєднується з бізнесом у Східній Європі.

Отримання ліцензій було нашою роботою спочатку. Але відтоді, як закон про азартні ігри набув чинності 1 січня 2019 року, ми в основному займаємося питаннями відповідності нормам із боротьби з відмиванням грошей, відповідальної гри та реклами операторів у Швеції.

KiAC: Як новий закон про азартні ігри у Швеції вплинув на гральний ринок країни?

А. М.: Новий закон – це повний перегляд ринку. Раніше у Швеції діяла монопольна система, а зараз уже в 93 операторів є ліцензія на гральний та букмекерський онлайн-бізнес. Шведський уряд хотів відкрити азартний ринок, але водночас повернути собі контроль над ним. Перед повторним регулюванням понад 200 сайтів працювали на сірому ринку та були націлені на шведських споживачів.

KiAC: Чи брали участь партнери Nordic Gambling у підготовці цього законодавства?

А. М.: Генеральний директор компанії Nordic Gambling Мортен Ронде має великий досвід роботи з данським гральним ринком і не так давно був головним юридичним радником при данському гральному регуляторі. Там він був залучений до складання законів і видання гральних ліцензій, а також консультував уряд із питань гральної політики. Шведський закон про азартні ігри в багатьох випадках дуже схожий на такий самий данський і походить від нього.

Марія Макдональд надавала рекомендації операторам у межах громадських консультацій із питань нового закону про азартні ігри та похідних нормативно-правових актів.

Генрік Норск Хофман – данський адвокат, який спеціалізується на гральному, корпоративному та комерційному праві, а також на міжнародному комерційному й арбітражному праві. Він пропонує юридичні консультації з питань грального права в Данії з 2002 року й займався деякими з найважливіших судових справ щодо грального бізнесу і покера зокрема.

KiAC: Розкажіть про діяльність грального регулятора країни Spelinspektionen. Як ви з ним взаємодієте у своїй практиці?

А. М.: Коли оператор оплачує ліцензійний збір, шведський гральний регулятор призначає відповідального для кожного заявника. Далі він може вільно звертатися до відповідальної особи за виникнення будь-яких питань у процесі отримання ліцензії. Таким чином, подавач заявки може встановлювати стосунки з гральним регулятором, який, окрім цього, регулярно організовує інформаційні наради з одержувачами ліцензії, де вони можуть обговорити складнощі ринку.

Нам вдалося встановити хороші робочі стосунки з регулювальним відомством, і зараз ми близько знаємо різних відповідальних осіб. Попри це, слід підкреслити, що гральний регулятор Швеції не хоче вступати в діалог чи безпосередньо співпрацювати з азартною галуззю. І це ставлення також стосується будь-яких радників, які допомагають операторам.

KiAC: Як в азартних закладах Швеції налагоджена система ідентифікації гравців?

А. М.: Щодо онлайн-гемблінгу, система така. У всіх жителів Швеції, і постійних, і тимчасових, є персональний ідентифікаційний номер, а також зареєстрована адреса місця проживання. Ці дані були переведені в цифрову форму. Низка великих шведських банків розробила програму під назвою BankID, яка схожа на данський аналог NemID.

BankID – це рішення електронної ідентифікації у Швеції, документ, який можна порівняти з паспортом, водійським посвідченням та іншими фізичними документами, що засвідчують особу в Швеції. Завдяки йому компанії, банки та урядові органи можуть визначити справжність особистості й укладати з фізичними особами через Інтернет договори, що мають юридичну силу.

З майже 10 мільйонів населення 8 мільйонів регулярно звертаються до BankID, користуючись широким спектром приватних і державних послуг. Це означає, що практично кожна людина, яка старша 18 років, у Швеції використовує BankID, що вражає.

Тепер щодо офлайн-закладів. Співробітники наземних казино та залів із ігровими автоматами повинні знати відповідні частини Закону про азартні ігри (2018:1138), Постанови про азартні ігри (2018:1475), накази виконавчих органів влади, загальні рекомендації та поточні умови проведення ігор, а також внутрішні процедури та правила власника ліцензії, пов’язані з місцем проведення ігор.

Передусім це означає, що персонал повинен знати мінімальний вік для участі в іграх (18 років), володіти інформацією про відповідальну гру та заборону на кредити.

KiAC: Про що розповісте на Kyiv iGaming Affiliate Conference?

А. М.: Я говоритиму про ідентифікацію гравців у наземних та онлайн-закладах Швеції, контроль виплат, а також труднощі, які можуть виникнути в процесі.


18 грудня Аріо виступить на KiAC із темою «Ідентифікація гравців: чому це необхідно і які можуть виникнути проблеми».

Докладніше про доповідь – у нашому анонсі.

Оцінить, будь-ласка, новину:
( 84 голоси, середня 4.31 з 5. )
Дізнайтесь про нових спікерів та головні новини конференції.