«Нам не можна брати чиюсь вже працюючу систему й необдумано імплементувати її у себе в країні», – віцепрезидент Української асоціації ігрової індустрії Олексій Євченко

«Нам не можна брати чиюсь вже працюючу систему й необдумано імплементувати її у себе в країні», – віцепрезидент Української асоціації ігрової індустрії Олексій Євченко

Про прогнози щодо термінів легалізації грального бізнесу в Україні та міжнародний досвід, який країні корисно перейняти, в інтерв’ю для Kyiv iGaming Affiliate Conference розповів Олексій Євченко.

Олексій – віцепрезидент Української асоціації ігрової індустрії (УАІІ). Входив до складу Експертної ради з питань туризму при комітеті ВРУ, був радником із питань туризму при міністрі економічного розвитку та торгівлі. Бере активну участь у розробці проєкту закону про легалізацію азартної індустрії в країні.

Інтерв’юер: Kyiv iGaming Affiliate Conference (KiAC)

Респондент: Олексій Євченко (О. Є.)

KiAC: За вашими прогнозами, коли може бути прийнятий закон про легалізацію грального бізнесу?

О. Є.: Не знаю, але мені здається, що його все-таки повинні прийняти не пізніше 1 лютого. І я дуже сподіваюся, що за цей час він пройде певну трансформацію та все-таки деякі професійні зауваження експертної спільноти будуть враховані.

KiAC: Коли стануть помітні перші зміни на ринку після прийняття закону про легалізацію грального бізнесу?

О. Є.: Ми відразу відчуємо зміни. Ще до того, як закон набуде чинності, ми вже бачитимемо, який із проєктів вибрали, і дізнаємося дату його реалізації. Тоді всі гравці цього ринку почнуть певний рух. У який бік – залежатиме від остаточної редакції цього законопроєкту.

Цього закону чекають вже давно, і підтвердження тому – повний зал на сьогоднішній конференції. Тема актуальна та цікава. Багато гравців ринку, професіонали та експерти з нетерпінням чекають ухвалення цього закону.

KiAC: За вашими прогнозами, скільки знадобиться часу на виведення грального ринку з тіні і чи можливо це?

О. Є.: Це знову ж таки залежить від остаточного варіанта законопроєкту. Я його не бачив і тому не знаю. І ніхто вам про це не скаже. Тільки після того, як ми його вивчимо, подивимося, чи закладені в цьому законопроєкті реальні робочі механізми боротьби з нелегальним ринком, я приблизно зможу сказати, коли нам очікувати цього «очищення».

Має значення не тільки те, як буде сформований законопроєкт, але й чи буде реформована судова система, як прийматимуться рішення, як правоохоронна система контролюватиме виконання цього закону. Важливо, наскільки швидко створять уповноважений орган та які йому дадуть повноваження для того, щоб він боровся з нелегальними проявами на ринку.

На сьогодні, на жаль, через те, що ми в ситуації інформаційного вакууму, точно відповісти на ці запитання неможливо. Є якісь припущення, але це все прогнози, висмоктані з пальця.

KiAC: Наскільки міжнародний досвід розвитку грального бізнесу корисний для формування українського гемблінг-ринку?

О. Є.: Такий досвід необхідний. Він корисний. Потрібно спиратися на найкращі практики міжнародного досвіду та робити певну проєкцію на українські реалії. Нам не можна брати чиюсь систему й імплементувати її в себе в країні. Ми інша країна, ніж Грузія. На конференції дуже часто згадувався досвід Грузії. Але який розмір Грузії, а який – України? Скільки людей проживають у Грузії та скільки людей проживають у нашій країні?

Нам не можна безпосередньо брати досвід Макао, Кореї або Лас-Вегаса. Але необхідно враховувати найкращі практики цього досвіду та намагатися їх адаптувати під реалії нашої країни.

KiAC: Наведіть приклади найкращих практик різних країн у питаннях ведення грального бізнесу.

О. Є.: Найкращі практики – це правильно, коректно побудована система, яка працює саме для цієї країни.

Якщо ми говоримо про різні країни, то, наприклад, у США є штати, у яких діють заборони. В одних штатах можна вести гральний бізнес, в інших – ні. Це практичний досвід. Наскільки він хороший, не знаю. Це може бути застосовано до наших областей.

Здавалося б, гарна практика, бо вона має реальний ефект у США. Але в Україні вона не спрацює, бо в нас інший територіальний устрій, інші законодавчі можливості для окремих областей.

Якщо говорити про досвід Грузії та можливе створення умов, коли земля віддається безкоштовно, якщо ви будуєте на ній певні об’єкти, то в нас на сьогодні таких механізмів навіть немає. Їх необхідно законодавчо створювати.

Ми повинні враховувати найкращі світові практики, дивитися, як їх найкраще імплементувати тут, в Україні.

KiAC: Розкажіть про ваші враження від конференції. Які доповіді сподобалися найбільше?

О. Є.: Мені сподобалася доповідь спеціаліста від групи «Шангрі Ла» (Лаврентія Губіна), який розповідав про функціонування казино та стереотипи, які існують навколо нього, а також наводив приклади з практики.

Також мені сподобалося ставлення людей. Усі слухали. І це дуже добре, коли на конференції слухають експертів.


18 грудня Олексій був учасником круглого столу на KiAC, де обговорювали переродження гемблінг-ринку України.

Підсумки панельної дискусії читайте тут >>>

Оцінить, будь-ласка, новину:
( 87 голоси, середня 4.3 з 5. )
Дізнайтесь про нових спікерів та головні новини конференції.