Експерти KiAC про значення міжнародного досвіду та публічних обговорень для легалізації азартного бізнесу в Україні

Експерти KiAC про значення міжнародного досвіду та публічних обговорень для легалізації азартного бізнесу в Україні

18 грудня 2019 року відбулася Kyiv iGaming Affiliate Conference, де українські та закордонні експерти обговорювали легалізацію азартних ігор у країні. На івенті ми спілкувалися зі спікерами та учасниками панельної дискусії, збираючи їхні думки щодо ключових питань легалізації.

У цьому матеріалі ми розглянемо позиції фахівців гемблінг-сфери щодо значення міжнародного досвіду та публічних обговорень галузевого законодавства для розвитку грального ринку в Україні.

Експерти-респонденти:

Лаврентій Губін – директор із маркетингу та PR в компанії Storm International (найпопулярніший бренд – «Казино Шангрі Ла»). Почав кар’єру в гемблінг-сфері у 2004 році.

Тетяна Клименко – глава юридичного відділу в Law & Trust International. Досвідчений фахівець із міжнародного грального права.

Марина Мартиненко – керівник HR-департаменту в Slotegrator. Володіє 10-річним досвідом у рекрутингу, з них понад два роки – в iGaming-сфері.

Наскільки міжнародний досвід ведення грального бізнесу корисний для розвитку українського гемблінг-ринку?

Лаврентій Губін (Storm International): Я думаю, що слід передусім дивитися на міжнародний досвід, бо свого поки дуже мало. Тому потрібно враховувати на те, що є на сьогодні у світі – де і який результат був отриманий, завдяки яким діям. І, відповідно, пробувати застосовувати тут.

Тетяна Клименко (Law & Trust International): Міжнародний досвід корисний. Однак не потрібно переймати все, що є в країнах ЄС, США, Азії, і сліпо списувати їхнє законодавство. Потрібно розуміти практику інших країн, їхній приплив інвестицій, прибутковість. І просто, як приклад, правильно зіставляти цифри, не сподіватися на диво після прийняття законопроєкту, а оцінювати реальні шанси на отримання плюсів від азартного бізнесу. Плюси – це підняття економіки, контрольованість доходів та інвестицій, врегулювання лудоманії.

 

Зараз люди, які грають, ніяк не захищені державою. Такого не повинно бути.

Марина Мартиненко (Slotegrator): Звісно, корисний, бо орієнтири перебувають у Європі, Америці, Азії. Завжди простіше не винаходити велосипед, а взяти якесь готове рішення та просто адаптувати його під свій ринок. Тому так, я вважаю, що міжнародний досвід дуже корисний і цікавий. І Європа, Америка, Азія – вони готові ділитися. Усі мобільні, тому я вважаю, що можливість хороша.

Наскільки важливо публічно обговорювати тему легалізації грального бізнесу?

Лаврентій Губін (Storm International): Публічно обговорювати потрібно в будь-якому випадку, для того щоб хоча б просто громадськість була в курсі того, що таке гральний бізнес.

 

Через те, що всього лише 5% людей схильні до азартних ігор, 95% громадськості навіть нічого про це не знає. І їм, відповідно, можна нав’язати будь-яку ідею. Якщо в людини немає уявлення про щось, їй можна розповісти про це все що завгодно, вона повірить, бо сама про це нічого не знає.

 

Потрібно, щоб люди розуміли, що таке гральний бізнес, чому він є, у яких межах він повинен розвиватися. Усе це повинно бути відомо.

 

Публічні обговорення можуть допомогти в цьому, бо якщо буде велика обізнаність народу з цього питання, то буде менше негативного ставлення. Чим менше негативного ставлення, тим, відповідно, краще працювати.

Тетяна Клименко (Law & Trust International): Після внесення до Верховної Ради законопроєкту було дуже багато дискусій, навіть передач на телеканалах про те, чи слід проводити референдум на тему того, чи потрібно в Україні легалізувати гральний бізнес. І як показують новинні портали, багато людей, що не занурені у сферу правого державного регулювання грального бізнесу, не підтримують легалізацію. Бо колись їхні діти брали участь в азартних іграх і програвали машини, майно тощо.

 

Але важливо обговорювати це питання публічно для того, щоб доносити суспільству предмет азартного бізнесу, шляхи його розвитку. І найголовніше – говорити про захищеність людей, якщо гральний бізнес буде легалізований. Це важливо правильно доносити й обговорювати.

 

На конференціях все-таки збираються експерти в цій галузі. Їм не потрібно пояснювати базові речі. Але в будь-якому випадку інформацію до людей потрібно доносити шляхом публічних обговорень і через новинні портали.

Марина Мартиненко (Slotegrator): Я вважаю, що публічні обговорення дуже впливають. Чим більше компаній виходить із тіні, тим більше вони працюють над своїм репутаційним менеджментом. Подивіться, які сьогодні були цікаві моральні теми на конференції. Висвітлювалися питання про те, як індустрія сама працює з проблематикою ігроманії. Публічні обговорення легалізації позитивно впливають на імідж і репутацію галузі загалом.

На KiAC ми також поспілкувалися і з іншими експертами галузі. Пропонуємо ознайомитися з інтерв’ю віцепрезидента УАІІ Олексія Євченка.


11-12 березня на Ukrainian Gaming Week тема легалізації грального бізнесу в Україні буде піднята в розрізі прийнятого законопроєкту і кроків, здійснених для його легалізації.

Детальніше про подію >>>

Оцінить, будь-ласка, новину:
( 94 голоси, середня 4.28 з 5. )
Дізнайтесь про нових спікерів та головні новини конференції.